Çinli E-ticaret şirketi Alibaba hosting ve big data işine de el attı ve bu anlamda en büyük veri merkezlerinden Alibaba Cloud veri merkezini Hindistan’da açıyor.

Alibaba.com ve Alibaba Express gibi marka isimleriyle e-ticaret işine girişen çinli teknoloji firması milyar dolarlık bir sektörü elinde tutuyor ve bu anlamda dünya lideri. B2B e-ticaret sektörü firmanın elinde ve son zamanda yaptığım Ali Express markasıyla son tüketiciye de perakende ürün satmaya başladı ve çok da başarılı oldu.

Alibaba Inc. şimdi de geleceği görüyor ve bulut teknolojilerine yatırım yapıyor. Şirketin mevcut bir bulut alt yapısı var ve işi çok iyi yönetiyor ve bilgiye sahip. Bu bilgiyi diğer şirketlere aktarmayı hedefleyen Alibaba veri merkezini genişletiyor ve dışarıda ilk veri merkezini Hindistan’da kurmaya karar verdi.

Hindistan’ın Mumbai kenti dışında kurulacak veri merkezi Ocak ayı itibariyle faaliyete geçecek. Bu veri merkezinde işlemci desteği verecek olan şirket ayrıca depolama, güçlü veri ihtiyacını gidermek için işlemci desteği (computing) , database desteği, depolama (storage), içerik kaydetme ve iletme (content delivery), ağ desteği(networking), büyük veri ve analizi (big data and analytics), güvenlik (security) gibi hizmetlerde destek verecek.

Bu merkezin kurulmasıyla Alibaba Cloud 33 noktadan destek imkanı verecek ve Çin, Hong Kong, Singapur, Japonya, Avustralya, Orta Doğu, Avrupa ve Amerika gibi noktalarda hizmetlerini genişletecek. Diğer bir veri merkezi de Endonezya’da Haziran 2018 tarihinde açılacak. Alibaba bu operasyonlar sayesinde üç büyük bulut devi AWS, Microsoft Azure ve Google Cloud’la rekabet eder düzeye erişecek.

 

Alibaba Cloud’un 2017 yılı satış karı 3 milyar dolar olduğunu düşünürsek bulut teknolojilerinin şirkete ne kadar kar sağlayacağını da net bir şekilde anlayabiliriz. Alibaba kazanamayacağı işe girmiyor ve gelecekte en önemli teknolojinin bulut teknolojisi olduğunu bildiği için de bu sektöre adım atarak dünya ticaretini ve bilgi ticaretinde söz sahibi olduğunu gösteriyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here