Dünyanın İlk Kripto Akıllı Telefonu Blockchain Teknolojisiyle Üretiliyor. Akıllı telefonun üretimine başlandı ve çok kısa bir süre içinde satışa sunulacak. 14.000 Dolarlık bir telefon teknolojisini örnek alacak bu akıllı telefon hep kripto hem de uygun fiyatlı bir akıllı telefon olarak karşımıza çıkacak.

Girişimcilikle veya teknolojiyle ilgili hangi konferansa gitsek iki konu olmadan olmuyor. Bu iki konu kripto para bitcoin ve blockchain teknolojisi. Bu iki kavram birbiriyle çok alakalı kavramlar ve birinde gerçekleşen bir geliştirme diğerinin değerini artırıyor. Bu kavramları kısaca hiç bilmeyenler için açıklayalım.

Bitcoin kısaca dijital para birimi ve şu an için değeri dolar cinsinden 14.000 dolar seviyelerine çıktı ve çok hızlı artmakta. Çoğu analist Bitcoin’in saadet zinciri olduğunu ve birgün patlayacağını düşünüyor; fakat bazı analistler ise bu patlama ardından bitcoin gerçek değerine ulaşacak ve uluslar arası para birimi olarak işlem göreceğine inanıyor.

Bitcoin nasıl üretiliyor veya nasıl ortaya çıkıyor diye sormamız gerekirse; cevabı şu şekilde. Bitcoin çok güçlü ekran kartlarının bilgisayarlarda veya süper bilgisayarlarda çalıştırılması sayesinde oluşturuluyor. Yani özetlersek teknoloji dehaları veya bilgisayar kurtları çok güçlü ekran kartlarıyla işlem yapıyorlar ve ortaya dijital para çıkıyor. Yani dijital dünyada bir madende çalışıyorsunuz ve bunun karşılığında bitcoin üretiyorsunuz.

Ekran kartıyla 1 ay çalışarak belirli bir miktar bitcoin üreterek bu paraları dolaşıma sokabiliyorsunuz ve dolarla exchange yapabiliyorsunuz. 1 bitcoin’in değeri 14.000 dolar seviyesinde olduğunu düşünürsek ne kadar karlı bir iş olduğunu düşünebilirsiniz. Bitcoinleri herkes üretimiyor ve bu işin uzmanı olmanız gerekiyor. Bitcoin madenciliği kavramı da buradan geliyor. Bitcoin’in sembolü ฿, kısaltma ise BTC‘dir.

Bitcoin Satoshi Nakamoto lakaplı ama gerçekten Washington Üniversitesi’de profesör olan Nick Szabo olduğu iddia edilen kişi tarafından yaratılmıştır ve bir anda patlayarak birçok devlet kuruluşu ve finansal kuruluşlar tarafından ilgi odağı olmuştur. Ve birçok kuruluş tarafından bitcoin geleceğin dijital para birimi olarak görülmektedir. Bitcoin dolar, euro gibi para birimlerini bitirecek ve dijital dünyanın ve gerçek dünyanın para birimi olarak kullanılmaya başlanacağı söylenmektedir.

Blockchain’den de biraz bahsedelim, çok derin konular olmasına rağmen kavramların ne olduğunu ve bilgi sahibi olmanız için biraz da bu kavramdan bahsedelim istiyorum. Blockchain kısaca bir veri teknolojisi yani dijital depolama teknolojisi. Blockchain teknolojisi sayesinde herhangi bir veri tek bir noktaya değil; birçok parçaya ayrılarak yüzlerce farklı veri merkezinde kaydedildiği için bilgi yani data asla kaybolmuyor.

Örneğin sizin bir bankada 1 milyon dolarınız var ve neticede bu dijital bir paraya dönüşüyor. Akıllı telefonlarınızdan yaptığınız her işlem bir veri merkezinde tutulan datayla değişiyor ve siz harcama yaparsanız veriler belirli yerlerde kaydediliyor veya siliniyor. Günümüzde veriler sadece tek bir merkezde ve tek bir parça halinde işlem görüyor. Yani siz A bankasından B bankasına 1 milyon dolar transfer ettiğinizde bu para datası tek parça halinde B bankasına gidiyor ve orada işlem görüyor. Ne kadar şifreli bir işlem görse de bu data araya giren hackerlar tarafından kırılabiliyor ve hesabınız boşaltılabiliyor.

Ayrıca B bankasına online giden işlem bir veri bankasında kaydediliyor ve dijital bir çöküşte veya banka sisteminin çökertilmesi durumunda o para oradan silinme tehlikesiyle karşı karşıya. İşte bu noktada blockchain teknolojisi devreye giriyor ve 1 milyon dolarlık para transferiniz blockchain teknolojisiyle binlerce parça halinde farklı noktalara dağıtılıyor. Bu şekilde araya girenler parçaların tamamına ulaşamadığı için birleştirip dataya ulaşamıyor ve bu da para ya da data transferini çok güvenli hale getiriyor.

Blockchain teknolojisin ortaya çıkması verilerin daha güvenli bir şekilde taşınmasını ve saklanmasına imkan tanıdı. Bu teknoloji sayesinde Bitcoin’in değeri ve önemi artmaya başladı ve neredeyse 1 bitcoin 14.000 dolar seviyesine çıktı. Blockchain teknolojisinin bir diğer önemi de önemli bilgileri, dataları binlerce farklı veri adresine gönderdiği için bu verilerin kaybolması imkansız hale geliyor.

Yukarıda anlattığımız bilgiler ışığında Bitcoin ve Blockchain teknolojilerinde yapılan her gelişme birbirini çok etkiliyor ve iki kavramın değeri korkunç artıyor. Bu gelişmeler ayrıca bu teknolojilere ilgiyi ve alt yapı ihtiyacını da artıyor. Sirin Labs blockchain teknolojisine sahip ilk akıllı telefonu Solarin Smartphone’u geliştirmeye başladı ve telefon üretildiğinde açık kaynak ücretsiz blockchain teknolojisini kullanacak.

Bu telefon sayesinde kripto paraları kaydedebileceksiniz ve bu teknolojiyi kullanarak para transferleri yapabileceksiniz. 1.000 dolardan satışa sunulacak akıllı telefonun 256GB dahili hafızası olacak ve 16MP telefon kamerası olacak. Önümüzdeki yıl satışa sunulması beklenen telefonun son hali teknoloji fuarlarında tanıtılacak. Artık önümüzdeki yıllarda blockchain teknolojisine sahip elektronik ürünlerin karşımıza çıkmasını bekleyebiliriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here