Artık çok iyi biliyoruz ki elektrikli araçlar geleceğe yön verecek ve yakıtlı araçlar tarih olacak, bu konu kesin. Markalar da bunun farkına vardı ve seri üretime geçmek için kendi elektrikli araçlarını geliştiriyorlar.

Bir tanesi de Mercedes, firma elektrikli araç üretmek için çalışıyor ve ticari araç bandında Vito tarzı bir elektrikli araç üretimi için düğmeye bastı. Firmanın hedefi gelecek 5 yıl içerisinde tüm ticari araçlarını elektrikli hale getirmek.

eVito markasıyla satışa sunulacak olan araçlar iki farklı elektrikli modelde satışa sunulacak. eSprinter ve eCitan isimleriyle üretilecek araçlar 2019 yılına yetiştirilecek. Mercedes elektrikli araçların üretimi projesi için 150 milyon euro kaynak ayırdı.

İlk olarak eVito da uygulanacak EV ekosistem teknolojisi elektrikli araç sürüş sistemi ve geliştirilmiş otomasyon teknolojilerini araç kullanıcılarına sunulacak. eVito’da denendikten sonra diğer araçlara da bu teknolojiler uyarlanacak.

eVito’nun teknik verilerine bakmamız gerekirse oldukça başarılı bir başlangıç olacak gibi duruyor. Full şarjla yaklaşık 150 km menzile sahip olacak aracın çıkabileceği en yüksek hız 120 km / saat olacak. Aracın yük taşıma kapasitesi ise yaklaşık 990 kg. Aracın tam yükte ulaşacağı menzil ise 100 km.

Aracın tam şarj edilmesi durumunda 6 saat gibi bir süre harcamanız gerekiyor ve İstanbul trafiğini göz önünde bulundurursak tam yükte 100 km’lik mesafe bu fiyatta ve boyutta bir araç için çok yetersiz ve sürdürülebilir değil. Araç tam şarjla en az 250 km gibi bir mesafe yapmalı ki 6 saat şarj süresi göze batmasın diye düşünüyorum.

Mercedes zamanla aracın bataryasını geliştirmeyi düşünüyor ve 10 milyar dolar gibi bir parayı elektrikli araçların geliştirilmesine yatırmış durumda. Mercedes’in hedefi okul taşıtları ve kamyonlar gibi büyük araçları tamamen elektrikli hale getirmek ve artık yakıtlı araçlardan kurtulmak.

2022 yılında tamamen geliştirilmiş bataryalara sahip elektrikli araçları yollarda görmeyi hedefleyen Mercedes bu konuda çok ciddi adımlar atıyor ve 2019’un ortalarında eVito’ları yollarda göreceğiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here