Tesla Semi elektrikli araçların geleceğini şekillendirecek bir buluş olarak karşımıza çıktı ve özellikleri itibariyle de taşımacılık sektöründe distrupt yani yıkıcı bir etki bırakacağız kesin.

Elon Musk teknoloji devriminin öncüsü olarak karşımıza çıktı ve çağımızdaki tüm işleyişi distrupt etmeye başladı. Elon Musk ilk olarak yeşil enerji teknolojileriyle karşımıza çıktı ve bu teknoloji adamının ne kadar yıkıcı etkiyle geleceğini kimse tahmin etmemişti.

Nasıl ki Steve Jobs mobil telefonları distrupt edip akıllı telefon dünyasını baştan değiştirdiyse ve Nokia gibi dev telefon firmalarının batmasına neden olduysa; Elon Musk da otomotiv sektörünü distrupt etmeye başladı, hatta etti bile diyebiliriz.

Yukarıdaki paragraflarda distrupt kelimesini çok kullandım ve bu kelimenin anlamını bilmeyenler için açıklamak istiyorum. Özellikle Amerika’da Distrupt Eventleri düzenleniyor. Bu kelimenin anlamını kısaca “mevcut bir düzeni nasıl yıkabiliriz ve yerine yeni teknolojiyi adapte edebiliriz” olarak açıklayabiliriz.

Distrupt’a örnek vermek gerekirse Elon Musk’ın yaptığı tam bir distrupt. Must yakıtlı araçların yerine kendi kendine gidebilen elektrikli otomobil Tesla’yı üreterek hem araç sürücülerini; hem de yakıtlı araçları distrupt etti.

Aynı şekilde Elon Musk Tesla Semi elektrikli kamyonunu tanıtarak taşımacılık sektörünü de distrupt etmeye başladı diyebiliriz. Önümüzdeki 10 yıl içinde tamamen sürücüsüz ve elektrikle yük taşıyan kamyonları kesinlikle yollarda göreceğiz ve bu araçların öncüsü de Tesla Semi olacak.

Tesla Semi ile ilgili birçok soru işaretleri olmasına rağmen teknolojinin çok hızlı geliştiği ve dünyada yapılan teknolojik yeniliklerin en fazla son 2 senede yapıldığını göz önüne alırsak önümüzdeki 10 yıl içinde nerelerde olacağımızı tahmin etmek çok zor. Elon Musk ve Tesla Teknoloji şirketi de bu 10 yıl içinde dünyaya önemli katkıları ya da distrupt yıkıcı etkileri olacağını da düşünmemiz gerekiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here