Sürücüsüz araçları hiç şüphesiz çağımızın en büyük devrimi olarak değerlendirebiliriz ve bu araçlar yasal olarak 2018 yılında yollara çıkacak

Google ve Apple sürücüsüz araç denilince aklımıza gelen ilk teknoloji şirketlerinin başında geliyor; fakat bu araçlar üzerinde çalışan 50’ye yakın büyük firma mevcut. Bu firmalar araç lisansı almak için uzun yıllardır araçlar üzerinde çalışıyor ve neredeyse eksiklerini tamamlayarak trafiğe çıkmak için gün sayıyor.

Amerika’nın Kaliforniya eyaletinde direksiyon başında herhangi bir sürücü olmadan dolaşma izni alan sürücüsüz araçlar bütün testlerden başarıyla geçti ve 2018 yılında yollarda olacak. Bu da demek ki taksiler için artık taksi sürücüsü diye bir şey olmayacak!

Kaliforniya sürücüsüz araçların trafiğe çıktığı ilk şehir olarak tarihe geçecek ve zamanla araçların sayısı artacak; çünkü halihazırda 50’ye yakın firma lisans başvurusu yaptı ve trafiğe çıkmak için gün sayıyor.

Aslında sürücüsüz araçlar için kurallar çok katı ve trafik kuralları bu araçlar için yeniden yazılıyor ve hatta kanun maddeleri bu araçlar için yenileniyor. Düzenlemeler tamamlandığında ve şirketler bu düzenlemelerin gerektirdiği koşulları yerine getirdiklerinde trafiğe çıkabilecekler.

Sürücüsüz araçlar en son teknoloji ve yazılım teknolojilerini içinde barındırıyor. Ayrıca bu araçlar sahip olduğu yüksek teknoloji sensörlerle tüm objeleri analiz ederek aracın sorun çıkarmadan yoluna devam etmesini ve gerektiği yerlerde engelleri aşmasını ve manevra yapmasını sağlıyor.

Testler sonucunda neredeyse mükemmel düzeyde bir sürüş sistemine sahip bu araçlar insanlardan daha güvenli bir sürüş sağlıyor. İnsani hataların kazaların yüzde 90’ını oluşturduğunu düşünürsek; sürücüsüz araçların kazaları engelleme yönü de var.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here