Kodlama veya bizim anladığımız adıyla yazılım dünyasında iyi bir kariyer yapmak için hangi adımları izlemeniz gerekiyor? Bu can alıcı sorunun cevabını biliyor musunuz? Öyleyse yazının devamını okumanız yeterli.

Çağımızda yaşadığımız devrimin adı teknoloji ve bilgi devrimi. Aslında salt teknoloji devrimi dememiz çok yanlış olur; çünkü teknolojiyi bilgiyi daha iyi kullanmak için geliştiriyoruz. Geçmişte teknoloji bir aracın camlarını açmak için kullanılıyordu. Veya çok daha basit işleri yapmak için teknolojiden faydalanıyorduk; fakat şimdi bu teknolojiyi bilgiyi yönetmek için kullanıyor ve geliştiriyoruz.

Teknoloji geliştikçe de bilgiyi kontrol etmemiz ve daha aktif kullanmamız da kolaylaşıyor. Gelişen teknolojiyi bilgiyle yönetmemizi sağlayan unsur ise hiç kuşkusuz yazılım veya kodlama teknolojisi diyebiliriz. Kodlama sayesinde makineleri daha akıllıca kullanmayı ve yönetmeyi öğrendik.

Kodlamayı bilmek gelecek meslekleri için de artık can alıcı hale geldi. Yazılımlar sürekli gelişiyor ve makineler de aynı şekilde daha akıllanıyor ve bu makineleri kodlayacak insanlara gün geçtikte çok daha fazla ihtiyaç duyuluyor. Peki sağlam bir okul okumadan nasıl iyi bir kodcu olabilirsiniz.

Yukarıda kodcu yazdığıma bakmayın, konuyu hiç de küçümsemiyorum! Dünya’da 7 milyon yazılımcıya ihtiyaç var ve gün geçtikçe de bu sayı artıyor. Yazılım mühendisliğinden, web geliştirmeuye ve şirketlerin it departmanlarına kadar yazılımcı ihtiyacı artıyor. Bu ihtiyacın kapanması için de biran önce kod yazmaya başlamanız gerekiyor.

Aslında günümüzde iyi bir yazılımcı olmak için yıllarca üniversite okumanıza gerek yok. Online öğrenme siteleri sayesinde rahatlıkla iyi bir yazılımcı olabilirsiniz. Aşağıda sizin için paylaştığım linkleri inceleyip bu sitelere üye olarak öğrenmek istediğiniz yazılım dilini seçip sıfırdan başlayabilirsiniz.

Aslında iyi bir ingilizce bilmeniz yazılımı kolay öğrenmeniz için önemli bir etken; fakat udemy gibi sitelerde tamamen türkçe dersler var. İngilizcenizi geliştirene kadar türkçe kaynaklardan yararlanabilirsiniz, ardından diğer kaynaklara geçerek programlama dillerinde kendinizi geliştirebilirsiniz.

Sizin için seçtiğim sitelerin bazıları:

https://code.org

https://www.codecademy.com/

https://www.udemy.com/

https://www.lynda.com/

https://www.udacity.com/

https://developers.google.com/

https://shop.mashable.com/sales/learn-to-code-2016?utm_campaign=learn-to-code-2016&utm_content=a0x1a000003RznG&utm_medium=referral&utm_source=mashable.com&utm_term=scsf-236454&utm_xpath=teach-yourself-how-to-code&utm_xpos=main&utm_xuid=saw2CTx.h

https://shop.mashable.com/sales/the-complete-2016-learn-to-code-bonus-bundle?utm_campaign=the-complete-2016-learn-to-code-bonus-bundle&utm_content=a0x1a000003RznG&utm_medium=referral&utm_source=mashable.com&utm_term=scsf-236470&utm_xpath=teach-yourself-how-to-code&utm_xpos=main&utm_xuid=saw2CTx.h

 

 

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here