Apple uzun süredir üzerinde çalıştığı 10. yılına özel iPhone serisi olan akıllı telefonu iPhone X modelini tanıttı. Telefonun en önemli özelliği home tuşunun olmaması. Bunun yanında yeni iOS 11 sistemi de 3 farklı telefon modeline destek verecek.

İlk önce iPhone 8 modelinden bahsedelim. Bu seri 2 farklı modelle geldi ve özellikleri itibariyle kullanıcılardan tam not alacak gibi duruyor. iPhone 8 Plus ve bir ufak modeli olan iPhone 8 modeliyle akıllı telefon satışa sunulacak.

iPhone 8 Apple tarafından parlak zeka olarak tanımlanıyor ve özellikle teknik anlamda çok başarılı bir cihaz olarak karşımıza çıkıyor. Kamera özelliği ve bir akıllı telefonda kullanılan en güçlü ve akıllı işlemci çipleri sayesinde iPhone 8 rakiplerinin bir adım önüne geçiyor.

iPhone 8’le birlikte gelen bir diğer özellik de kablosuz şarj olması. Cihaz bu özelliği sayesinde hiçbir kabloya ihtiyaç duymadan stand aracılığıyla doğrudan şarj olabiliyor. Yeni özelliklerden bir tanesi de artırılmış gerçeklik. Akıllı telefon bu özellikleriyle göz dolduruyor.

iPhone 8’le birlikte gelen en önemli tasarım özelliği ise kasanın tamamen camdan tasarlanmış olması ve alüminyum şeritlerle desteklenmesi. Bu cihazı elinize aldığınızda cama dokunma hissini alabiliyorsunuz ve bu özellik cihazı gerçekten çok prestijli bir boyuta taşıyor.

Cam tasarımının arka tarafından kablosuz şarj edebiliyorsunuz. Suya ve toza dayanıklı üretilen kasanın boyutları da bir önceki seriyle aynı. Retina 5.5 inç ve 4.7 inç olmak üzere 2 farklı ekran boyutuyla satışa sunulan iPhone 8’in kullanımı oldukça rahat ve başarılı.

Retina ekranlar True Tone teknolojisiyle geliyor ve bu özellik ekranda gerçek dünyadaki renklere çok yakın renklerini görmenizi sağlıyor. Daha önceki serilerde olduğu gibi 3D touch teknolojisi yeni iPhone’larda aynen devam ediyor ve bu özelliği de kullanabilirsiniz.

iPhone 8 12mp kamerayla geliyor ve ek kamera özellikleriyle cihaz oldukça başarılı fotoğraflar çekmenize imkan sağlayacak. Geniş açılı ve telefoto lensler sayesinde optik yakınlaştırma 10 kata kadar olacak ve videolarda ise 6 kata kadar yakınlaştırma gerçekleştirebileceksiniz.

Cihazlar çok güçlü işlemcilerle geliyor. A11 Bionic işlemci dört adet yüksek verimli çekirdekle bir önceki işlemci A10 Fusion’a göre yüzde 70’e kadar daha hızlı. Ve iki adet yüksek performanslı çekirdek de yüzde 25’e kadar daha hızlı özelliğiyle telefonun neredeyse sorunsuz her işlemi yapmaya imkan sağlayacak.

iOS 11 işletim sistemi bir önceki işletim sisteminden çok farklı değil. Sadece yazı üst başlıklarını gereksiz yere çok büyük yapmaları gözümüze batıyor ve bu özellik benim ve konuştuğum diğer kullanıcıların hiç hoşuna gitmemiş gözüküyor. Ufak tefek yenilikler olsa tasarım anlamında da göze batan önemli bir gelişme olduğunu söylemek çok zor.

iPhone X modeli ise Apple’ın 10. yılına özel hazırladığı bir telefon ve iPhone 8’den tek farklı home butonunun olmaması ve tamamen ekrandan dokunmatik yönetilen bir telefon olması. Özellikleri açısından iPhone 8’le tamamen aynı; sadece tasarım olarak farklılaşıyor. Detaylı özelliklerini aşağıda bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here