Japon teknoloji devi üretim bandında yarı robot yarı insan olarak iş yapan biyonik insan çalışanlarıyla işbaşı yaptı. Yarı biyonik çalışanlar neredeyse kendi ağırlığının 2 katı ağırlığı kaldırabiliyor.

Oyun oynayanlar biraz duruma aşina olacaktır. Özellikle yeni nesil oyunlarda biyonik askerlere sıkça rastlıyoruz. Call of Duty Black Ops 3 oyununda sizin için hazırlanan 8 farklı savaşçı var ve bu savaşçıların her birinin kendine özgü giysi donanımları ve kişisel özellikleri var.

Oyundaki askerlerin iskeleton ya da skeleton tarzı robotik yapıları mevcut. Bu yapılar sayesinde eklem yerleri güçlendiriyor ve insan bedeni robotik yapıyla güçlendiriliyor ve çok daha fazla yük taşımak ve daha hızlı hareket etmek için tasarlanıyor.

Bu tür teknolojileri kullanmak için Amerikan Ordusu ve diğer teknoloji firmaları üzerinde çok çalışıyor; fakat bu teknolojiyi hayata geçiren ilk teknoloji firması Panasonic oldu ve üretim bandında bu teknolojiyi fabrika çalışanlarına adapte ederek çalıştırmaya başladı.

Star Wars’daki görüntüleri andıran bir sahneye sahip şekilde fabrika çalışanları kutuları üretim bandından alıyor ve daha sonra farklı alanlara taşımak için bu sistem kullanılıyor. Sistem insan iskeletinin güçlendirilmesi için robotik parçaların bir giysi gibi giyilmesini sağlıyor ve sistemi giyen çalışan kendinden 2 kat fazla yükü taşıyabiliyor.

Bir çalışan normalde vücudunu zorlayarak max 50 kilo kaldırabiliyorsa, bu sistemle 70-80 kilo ağırlığı kendi vücuduna zarar vermeden çok rahat bir şekilde kaldırabiliyor. Çağımız artık robotların ve teknolojinin çağı, o yüzden her yerde bu sistemlerin kullanıldığını göreceğiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here