2014 yılı iPhone 6 ve 6 Plus rüzgarıyla geçti. Ardından Samsung’un Galaxy Note 4 phablet modeli piyasaya çıktı ve 2014 teknoloji açısından oldukça verimli bir yıl oldu. Peki 2015’te bizi neler bekliyor hiç merak ettiniz mi?

2015 yılında 5 önemli teknoloji trendi karşımıza çıkacak. Bunlardan en önemlisi geçtiğimiz yıllarda tanıtılan 4K teknolojisi. Bu teknoloji henüz çok yeni olmasına rağmen yavaş yavaş tüketicilerin evlerine girmeye başladı.

CES 2015 teknoloji fuarında bu yeni teknolojilerin hangi aşamada olduğunu görebileceğiz. Las Vegas’ta düzenlenecek CES fuarı geçmişte oldukça önemli teknolojik gelişmelere ev sahipliği yaptı. 2014 yılında 4K televizyonlar, 2012 yılında Ultrabook’lar ve 2011 yılında akıllı telefonlar gözde teknolojik cihazlardı.

Akıllı Evlerle Karşılaşacağız

Evlerimiz artık eskisi gibi olmayacak. Termostatlardan kapı kilitlerine kadar artık her şey mobil cihazlar ve internet bağlantısıyla yönetilebilecek. Örnek olarak Nest duman dedektörünü örnek verebiliriz. İnternete bağlı cihaz sayesinde evinizdeki herhangi bir hareketten anında haberdar olabileceksiniz.

4K Teknolojisi Her Evde Olacak

4K görüntüleme teknolojisine sahip yeni televizyonlar vitrinlerde yerini aldı; fakat teknoloji bu cihazlara içerik sağlamada biraz yetersiz kalıyor. Çünkü yeterli alt yapı henüz kurulamadı ve evlerin çoğunluğu eski sistem cihazları kullandığı için de bu teknolojinin yayılması biraz zaman alacak.

Giyilebilir Teknolojiler Daha Akıllı Hale Gelecek

Saatlerimiz artık hiç eskisi gibi olmayacak. Teknoloji bu konuya da el attı ve saatlerimiz sağlığımızla ilgili bütün bilgileri saatlerimiz takip edecek ve bizi ya da en yakın hastaneyi haberdar edebilecek. Aslında bu bilgilerin internet cihazlarında olması ne kadar mantıklı tartışmak gerekiyor.

Arabalarımız Akıllı Olacak ve Bağlantılı Cihazlar Araçlarda Yer Alacak

Connected Car 2.0 mantığıyla geliştirilen alt yapı sayesinde araçlarımızda internet olacak ve radio’dan tutun da bütün işlemleri internet üzerinden gerçekleştirebileceğiz. Kolumuzdaki saatten arabamızın durumunu öğrenebileceğiz ve alarm gibi düzenekleri harekete geçirebileceğiz.

Sanal Gerçeklik ( Virtual Reality ) Hayatımıza Entegre Olacak

Facebook Oculus Rift firmasını satın aldı. Bu firma sanal gerçekliği yansıtan bir kask geliştirdi ve bu kask sayesinde kullanıcılar 3 boyutlu olarak internet sanal ortama entegre olabiliyor. Facebook’un hedefi kullanıcılarının hayatlarına real olarak girmek. Yani çektiğiniz videolardan sizin hayatınıza insanlar entegre olabilecek.

Örnek olarak sinemaya gittiniz veya aracınızı park ettiniz. Aynı video izler gibi arkadaşlarınız sizin ne yaptığınızı izleyebilecek. Buna sanal gerçeklik diyoruz adamım:)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here