Dünya’nın en büyük internet perakende zincir sitesi Alibaba tarihin en büyük online satış rekorunu 10 saat gibi kısa bir sürede kırdı. 10 saat içinde yaklaşık 6 milyar dolar ciro yapan şirket; sadece 2 saatte 2 milyar dolar ciroyu yakaladı.

Çin’in online perakende internet satış sitesi alibaba.com tarihi rekora koşuyor. Çin’de düzenlenen Shopping Bonanza isimli online alışveriş gününde şirket tarihin ve kendisinin rekorunu kırdı. 11 Kasım tarihinde düzenlenen festivalde 11/11 muhteşem rekorlara imza atıldı.

E-ticaret günü olarak adlandırılan alışveriş festivalinde 2 ülkenin Amerika ve Çin gerçekleşen satışlar gerçekten dudak uçuklatacak derecede. Alibaba iki büyük alışveriş servisi sayesinde 5.75 milyar dolar gibi bir ciroya ulaştı.

10 saat gibi kısa bir sürede yakalanan 6 milyar dolarlık ciro tarihi bir rekor. 20 dakikada 1 milyar dolarlık satış gerçekleştiren şirket tarihi bir rekora imza atarak adını e-ticaret dünyasına yazdırdı. Satışların neredeyse yarısı mobil telefonlardan ve tabletlerden gerçekleşti.

1 milyar dolarlık satışın yüzde 48’i akıllı telefon ve tablet satışlarından geldi. Alibaba gelirlerini bir önceki yıla göre yüzde 80 oranında artırarak e-ticaret sektörünün lideri oldu. Çin’de faaliyet gösteren şirket geçtiğimiz aylarda Amerika borsasında yerini alarak uluslar arası bir şirkete dönüştü.

­

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here