Twitter’ın kapatılmasının ardından dns ayarlını google dns ayarlarıyla değiştirdiğinizde sıkıntı yaşamadan twitter’a erişebiliyordunuz; fakat dns de yasaklandı ve ip bazında yasaklamaya gidiyor. Sırada Youtube ve Facebook var.

Başbakan Erdoğan’ın yaptığı mitingde verdiği sinyalden sonra mikro sosyal medya sitesi twitter yasaklandı. Sitenin yasaklanması ardından Türkiye’deki kullanıcılar twitter’a erişmekte sorun yaşadı ve ardından dns ayarları değiştirerek siteye erişebildiler.

Google dns aracığıyla twitter’a bağlanan kullanıcılar tepki olarak 24 saatte 7.5 milyon tweet attılar ve yasağa tepkilerini gösterdiler. Ayrıca yasağa tüm dünyadan tepki yağdı ve Amerika Birleşik Devletleri de yaptığı açıklamayla özgürlüklerin kısıtlanmasına karşı olduklarını belirttiler.

Google dns’in yasaklanmasının ardından sıradaki yasak da Youtuba için geçerli olabilir; çünkü Youtube üzerinde yer alan ses kayıtlarının silinmesini talep eden hükümet eğer karşılık alamazsa Youtube’u da kapatacağını açıkladı.

Diğer bir yasak da Google için geçerli olabilir ve arama devi eğer yasaklanırsa Türkiye için ciddi bir kayıp olacağı kesin gibi. Türk hükümeti yayınlanan kasetlerin montaj olduğunu iddia ediyor ve çok kısa bir süre içinde de silinmesini istiyor.

VPN ve Open DNS ile yasağı geçmeyen çalışan kullanıcılar farklı çözümler aramaya devam ediyor. Youtube kendisinden silinmesi istenen görüntüleri silmemek için direniyor ve Türk Hükümeti ise bu görüntülerin silinmemesi durumunda Youtube’u yasaklayacaklarını açıklıyorlar.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here