Sony geçtiğimiz yıl 4. çeyrekte yeni nesil oyun konsolu PlayStation 4’ü tanıtımını yaptı ve tüm dünyada satışa çıkardı ve şimdiye kadar 6 milyon adet sattı. Microsoft ise XBox One modelini pazara aynı zamanlarda sürdü ve 4 milyon satarak PS4’ün gerisinde kaldı. Sonuç oyun konsolu pazarı krizde.

Sony ve Microsoft farklı oyun konsolu modeline sahip iki rakip firma ve aynı zamanda iki firma da oyun konsollarını tanıttı ve satışa çıkardı. Satışların adedine baktığımızda Sony PlayStation 4 biraz daha iyi gidiyor. Şimdiye kadar PS4 6 milyon, Xbox One ise 4 milyon adet satış gerçekleştirdi.

Oyun konsolu savaşını kim kazandı henüz tam bilinmiyor; fakat Sony’nin satışlarda daha iyi olduğu açık bir gerçek. Oyun konsolları için Amerika Birleşik Devletleri anahtar pazar ve bu bölgede gerçekleşen satışlar firmalar için çok önemli.

Son nesil oyun konsolları aynı anda Amerika’da satışa sunuldu ve satış rakamlarına bakıldığında, daha eski nesil oyun konsollarının çok gerisinde kalarak firmaları hayal kırıklığına uğrattı. Oyun konsollarının satışlarının düşmesi, oyun üreten firmaları da zor duruma soktu.

Konsol satışlarının azalması, oyun satışlarını da etkiledi ve PS3, XBox, Wii gibi platforma oyun üreten stüdyolar ve oyun geliştiricileri olumsuz yönde etkilendi. Kriz sadece oyun konsollarını değil; oyun sektörü ve büyük stüdyoları da etkilemiş durumda.

Dünya çapında PlayStation 2 155 milyon adet( 2000 ), PlayStation 1 79.2 milyon ( 2006 ), Xbox 360 78.4 milyon ( 2005 ), ve Wii 100 milyon ( 2006 ) adet satış gerçekleştirdi. Toplamda bütün konsol satışları 260 milyon olarak gerçekleşti.

2014 yılında oyun konsolu satış rakamlarına baktığımızda durum gerçekten çok vahim. PS4 6 milyon, Wii 6 milyon ve Xbox One 4 milyon satış gerçekleşti. Toplam satış 6 ay gibi bir sürede 16 milyon adet gerçekleşti. Bu satışlarla oyun konsolu sektörünün krizde olduğunu görebiliyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here