NASA gezegenler arası iletişim kurmak için uzun süredir radyo frekansları üzerinde çalışıyor; fakat radyo frekansları artık yeterli gelmiyor ve uzay ajansı lazer tabanlı uzay iletişim teknolojisi projesi üzerinde çalışıyor. Projeyle çok uzun mesafeler arasındaki iletişim lazer teknolojisiyle sağlanacak.

Günümüze kadar dünyada ve dünya dışındaki alanlarda iletişim radyo frekansları üzerinden sağlanıyordu. Teknolojik gelişmeler ve radyo frekansının yetersiz olması uzay ajansını yeni teknolojiler üzerinde çalışmaya itti ve NASA lazerle iletişim kurmak için çok yoğun çalışıyor

NASA yetkililerin verdiği bilgilere göre lazer tabanlı sistem hızlı ve daha stabil bilgi aktarabiliyor. Uzay araçları güneş sisteminde dolaşırken en iyi iletişim lazer alt yapısıyla sağlanacak. İlk deneyler yerde gerçekleştirilecek ve istasyonlardan biri California; diğeri ise New Meksika’da olacak. İki istasyon arasında saniyede 1.25GB veri gönderilecek.

LLCD teknolojisi adı verilen sistem daha önce denendi ve 239.000 mil uzaklığa saniyede 622 megabit veri gönderildi. Daha önceki rekor ise Ay’a saniyede 150 megabit veri gönderimiyle gerçekleşti. Bu teknoloji sayesinde Dünya’dan çok uzaklarda seyredecek uzay araçlarıyla anlık iletişim kurulabilecek.

Teknoloji günümüz internet iletişim teknolojisinin yüzlerce katı hızına sahip ve teknolojinin kullanılmaya başlamasıyla kablosuz iletişim ve internet teknolojisi de oldukça hızlı hale gelecek. Dünya’nın herhangi bir yerine saniyede binlerce GB veri gönderilebilecek ve bu gerçekten insanlık için çok önemli bir gelişme.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here